Arboretumin, Härmälän ja Rantaperkiön Ratikkapysäkkien roiskesuojalevyjen teosten taiteilijat on valittu

Tampereen Ratikan Pirkkalaan laajentuvan reitin kolmelle pysäkille saadaan taidetta. Ratikan taide -ohjelman avoimessa portfoliohaussa Arboretumin, Härmälän ja Rantaperkiön pysäkkien roiskesuojalevyjen teoksia suunnittelemaan valittiin Aino Louhi, työpari Sanna Kannisto ja Juha Nenonen sekä Taija Goldblatt. Hakuun osallistui määräaikaan mennessä 112 taiteilijaa tai työryhmää.

Uintikeskuksen Ratikkapysäkin Ratikan taiteen teos Mitä meille kuuluu
Uintikeskuksen pysäkin roiskesuojissa nähtävän teoksen ovat toteuttaneet vuoden 2020 kaunokirjallisuuden Finlandia-voittaja Anni Kytömäki, kuvittaja Mari Tuominen ja graafikko Ari Kuusisto. Kuva: Jussi Palojärvi

Tampereen Ratikan reitti laajenee Sorin aukiolta kohti Pirkkalan Partolaa ja Kaupin kampukselta kohti Ruotulaa. Laajentuvalle reitille toteutetaan uusia taideteoksia osana Ratikan taide -ohjelmaa. Arboretumin, Härmälän ja Rantaperkiön pysäkeillä taide sijoittuu pysäkkialueiden roiskesuojalevyihin. Teosten tavoitteena on nostaa esiin alueen eri vaiheita ja ominaispiirteitä, kuten teollisuushistoriaa.

Digipainatuksina toteutettavat teokset voivat pohjautua esimerkiksi piirrokseen, maalaukseen tai valokuvaan. Vastaavalla tekniikalla on toteutettu taidetta Hippoksen ja Uintikeskuksen pysäkeille vuonna 2021.

Ratikan taide -ohjelman työvaliokunta valitsi haun perusteella kolme taiteilijaa tai työparia toteuttamaan teoksia, yhden kullekin pysäkille. Valituiksi tulivat Aino Louhi, työpari Sanna Kannisto ja Juha Nenonen sekä Taija Goldblatt.

– Valinnoissa painottuivat taiteilijoiden toisistaan erottuva tapa tehdä taidetta sekä kyky käsitellä alueen historiaa kiinnostavalla tavalla. Kaikilla valituilla on myös vahva valmius suunnitella roiskesuojalevyihin toteutettavat teokset sarjallisina kokonaisuuksina. Uskomme, että pysäkeille syntyy kolme erilaista teosta, jotka täydentävät hienosti toisiaan ja tuovat alueen tarinoita esiin uusilla tavoilla, Ratikan taide -ohjelmasta vastaava liikennepäällikkö Antti Haukka Tampereen Raitiotie Oy:stä sanoo.

Aino Louhi
Aino Louhi. Kuva: Laura Happo
Juha Nenonen ja Sanna Kannisto. Kuva: Juha Nenonen
Taija Goldblatt. Kuva: Jonimatti Joutsijärvi

Valitut taiteilijat edustavat sekä paikallista että kansainvälisesti tunnustettua osaamista.

Taiteilijoista tamperelaisia ovat kuvataiteilija, kuvittaja ja sarjakuvataiteilija Aino Louhi sekä Taija Goldblatt, joka työskentelee videon, animaation ja piirustuksen keinoin.

– Olen Tampereen Ratikan aktiivinen käyttäjä. Taideteokset reitin varrella, pysäkeillä ja raitiovaunuissa ilahduttavat minua päivittäin. On kunniatehtävä ja pitkäaikainen haave päästä itse mukaan vaikuttamaan Tampereen kaupunkikuvaan ja viihtyisyyteen tällä tavalla, Aino Louhi iloitsee.

– Ratikan taide näkyy ja ilahduttaa kaupungilla kulkiessa, ja on upeaa päästä tuomaan oma lisäni hienojen teosten joukkoon! Erityisesti minua inspiroi Arboretum, joka on yksi Tampereen kauneimmista paikoista, Taija Goldblatt kertoo.

Työpari Sanna Kannisto ja Juha Nenonen tulee pääkaupunkiseudulta. Kannisto on kansainvälisesti tunnettu kuvataiteilija ja valokuvaaja, ja Nenonen graafinen suunnittelija, kuvataiteilija ja taideopettaja.

– On kiinnostavaa päästä tutkimaan alueen teollisuushistoriasta kertovia kuva-arkistoja. Kyse ei ole vain historiasta, vaan myös muistoista, kokemuksista ja mielikuvista, joita vanhat valokuvat herättävät sekä mahdollisuudesta tuoda paikallinen menneisyys näkyväksi osaksi nykyistä kaupunkimaisemaa, Sanna Kannisto ja Juha Nenonen pohtivat.

Teosten luonnokset valmistuvat keväällä 2027 ja valmiit teokset asennetaan pysäkeille ennen osuuden liikennöinnin aloittamista vuonna 2028.

Tampereen Ratikkaa laajennetaan vaiheittain. Ensimmäisessä vaiheessa taidetta on suunniteltu kuudelle Ratikkapysäkille. Toisessa vaiheessa rakentamisen on määrä jatkua Partolasta Suupalle ja Ruotulasta Linnainmaalle. Toisen vaiheen toteutuminen edellyttää valtiontuen varmistumista. Reitin laajentumisen myötä myös Ratikan taide -ohjelma laajenee uusille alueille.

Lisätiedot:

Antti Haukka
Liikennepäällikkö
Tampereen Raitiotie Oy
puh. 040 180 7096
etunimi.sukunimi@tampereenraitiotie.fi

Lue myös: