Tampereen Ratikan 10. kuljettajakoulutus opetusajovaiheessa – Tampereella koulutettu jo 150 Ratikankuljettajaa
Tampereen Ratikan kymmenes kuljettajakoulutus alkoi helmikuussa, ja nyt ryhmä on edennyt opetusajovaiheeseen Ratikkalinjalle. Tämän koulutusryhmän myötä Tampereella on koulutettu jo 150 raitiovaununkuljettajaa.

Raitiovaununkuljettajan koulutus toteutetaan Tampereella noin puolen vuoden mittaisena oppisopimuskoulutuksena. Uusimmassa koulutusryhmässä on neljä oppilasta. Tähän asti oppilaat ovat tutustuneet rataan ja oppineet kuljettajan työtä käytännössä ajamalla opetusvaunua. Ajot on tehty tähän saakka ilman matkustajia, mutta tällä viikolla alkavalla ajoharjoittelujaksolla oppilaat ajavat matkustajalinjoilla tutoreiden opastuksessa. Muutaman viikon kuluttua vuorossa on pariajo, jossa tutor on edelleen mukana, mutta oppilas vastaa itse kaikkien vuorojen ajamisesta.
Huhtikuun lopulla tulevat raitiovaununkuljettajat antavat välinäytön, jonka jälkeen he ovat valmiita itsenäiseen ajoon. Koulutus kestää elokuun alkuun asti.
Raitiovaununkuljettajille tulossa oma ammattitutkinto
Tampereen Ratikan liikennöinnistä vastaa VR, joka on tähän asti järjestänyt raitiovaununkuljettajan koulutusta oppisopimuskoulutuksena Tampereen seudun ammattiopisto Tredun kanssa tarpeen mukaan. Kuljetusalan ammattitutkinto on uudistumassa ja sen myötä raitiovaunun kuljettaminen tulee valinnaiseksi osaksi tutkintoa. Tampereen Ratikan liikennöintiallianssi on ollut mukana rakentamassa uudistusta.
Tämä tarkoittaa sitä, että jatkossa opiskelijoille avautuu mahdollisuus suorittaa raitiovaunun kuljettamiseen liittyviä opintoja myös eri ammatillisissa oppilaitoksissa. Oppilaitokset järjestävät nämä koulutukset yhteistyössä kaupunkiraideliikenteen toimijoiden kanssa.